0

Je budoucností Japonska Řecko?

TOKIO – Řecká fiskální krize otřásla trhy po celém světě. Během pouhých dvou let řecký rozpočtový deficit vyskočil ze 4 % HDP na 13 %. Teď se zdá, že jsou v ohrožení další země Evropské unie, a EU a Mezinárodní měnový fond se namáhají, aby krizi zarazili dřív, než se zachvěje další stát.

Problém nadměrného vládního zadlužení se ale neomezuje jen na EU. Vždyť japonský poměr zadlužení k HDP činí asi 170 % – mnohem víc než v Řecku, kde se údaj pohybuje kolem 110 %. Vzdor neradostné analogii se však japonská vláda podle všeho nedomnívá, že by problém bylo zapotřebí brát vážně.

Loňské všeobecné volby v Japonsku způsobily změnu režimu. Demokratická strana Japonska (DSJ) Jukia Hatojamy rozdrtila Liberálně demokratickou stranu, která vládla téměř bez přestávky půl století. Hatojamova vláda ale hodila za hlavu makroekonomický management a zrušila expertní komisi pověřenou diskusí o hospodářské a fiskální politice.

Namísto toho se vláda zaměřila za zvyšování výdajů, aby splnila své velkolepé předvolební sliby, včetně obrovských sum nových dotací pro domácnosti a zemědělce. V důsledku toho poměr daňových výnosů k celkovým výdajům v tomto fiskálním roce poprvé v japonských poválečných dějinách klesl pod 50 %. Bude-li vláda pokračovat tímto směrem, řada lidí očekává, že napřesrok se rozpočtový deficit ještě rozšíří.