Paul Lachine

Je budoucností Japonska Řecko?

TOKIO – Řecká fiskální krize otřásla trhy po celém světě. Během pouhých dvou let řecký rozpočtový deficit vyskočil ze 4 % HDP na 13 %. Teď se zdá, že jsou v ohrožení další země Evropské unie, a EU a Mezinárodní měnový fond se namáhají, aby krizi zarazili dřív, než se zachvěje další stát.

Problém nadměrného vládního zadlužení se ale neomezuje jen na EU. Vždyť japonský poměr zadlužení k HDP činí asi 170 % – mnohem víc než v Řecku, kde se údaj pohybuje kolem 110 %. Vzdor neradostné analogii se však japonská vláda podle všeho nedomnívá, že by problém bylo zapotřebí brát vážně.

Loňské všeobecné volby v Japonsku způsobily změnu režimu. Demokratická strana Japonska (DSJ) Jukia Hatojamy rozdrtila Liberálně demokratickou stranu, která vládla téměř bez přestávky půl století. Hatojamova vláda ale hodila za hlavu makroekonomický management a zrušila expertní komisi pověřenou diskusí o hospodářské a fiskální politice.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/z35j2Rd/cs;