Je růst tažený exportem passé?

CAMBRIDGE – Už pět desítek let jsou rozvojové země, kterým se podařilo vyvinout konkurenceschopné exportní sektory, odměňovány úžasnými tempy růstu: Tchaj-wan a Jižní Korea v 60. letech, země jihovýchodní Asie jako Thajsko, Malajsie a Singapur v 70. letech, Čína v 80. letech a konečně Indie v 90. letech.

Ve všech těchto i několika dalších – rovněž většinou asijských – případech by domácí reformy bezpochyby byly vytvořily růst bez ohledu na mezinárodní obchod. Je však těžké vidět, jak by výsledný růst mohl být tak vysoký – roční růst na obyvatele dosahoval nevídaných 10% nebo i více –, kdyby globální ekonomika nebyla schopna absorbovat export z těchto zemí.

Řada států se snaží tento růstový model napodobit, ale málokdy jsou úspěšné, protože domácí podmínky často zůstávají nesplněny. Orientujete-li se na světové trhy bez proaktivní politiky, která by zajistila kvalifikovanost v některém moderním výrobním sektoru či sektoru služeb, pravděpodobně zůstanete zbídačelým vývozcem přírodních zdrojů a výrobků s vysokým podílem lidské práce, jako jsou oděvy.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/veuSU4O/cs;