Je růst tažený exportem passé?

CAMBRIDGE – Už pět desítek let jsou rozvojové země, kterým se podařilo vyvinout konkurenceschopné exportní sektory, odměňovány úžasnými tempy růstu: Tchaj-wan a Jižní Korea v 60. letech, země jihovýchodní Asie jako Thajsko, Malajsie a Singapur v 70. letech, Čína v 80. letech a konečně Indie v 90. letech.

Ve všech těchto i několika dalších – rovněž většinou asijských – případech by domácí reformy bezpochyby byly vytvořily růst bez ohledu na mezinárodní obchod. Je však těžké vidět, jak by výsledný růst mohl být tak vysoký – roční růst na obyvatele dosahoval nevídaných 10% nebo i více –, kdyby globální ekonomika nebyla schopna absorbovat export z těchto zemí.

Řada států se snaží tento růstový model napodobit, ale málokdy jsou úspěšné, protože domácí podmínky často zůstávají nesplněny. Orientujete-li se na světové trhy bez proaktivní politiky, která by zajistila kvalifikovanost v některém moderním výrobním sektoru či sektoru služeb, pravděpodobně zůstanete zbídačelým vývozcem přírodních zdrojů a výrobků s vysokým podílem lidské práce, jako jsou oděvy.

https://prosyn.org/veuSU4Ocs