Je teď na řadě evropský trh s bydlením?

Bublina na americkém trhu s rezidenčními nemovitostmi – nafukovaná zčásti takzvanými „sub-prime“ hypotékami pro méně bonitní klienty – byla katalyzátorem dnešní turbulence na finančním trhu. Tato bublina se ale neomezila jen na Spojené státy. V Evropě ceny domů za poslední dekádu také prudce rostly – v mnoha případech ještě dramatičtěji než v USA. Totéž platí pro ostatní země OECD i pro vyspívající trhy, kde na ceny aktiv vyvíjejí tlak rychle rostoucí příjmy.

Skutečně, s nemnoha výjimkami (v zásadě jde o Německo a Japonsko) téměř všude ceny bydlení vzrostly na nevídané úrovně. Jak mohl takový celosvětový trend vzniknout, když reality jsou ze všech aktiv nejlokálnější?

Nedávný výzkum naznačuje, že globální boom bydlení se úzce váže k bezprecedentnímu zvýšení nabídky likvidity ze strany hlavních centrálních bank. Jistěže, svou roli sehrály také finanční inovace jako půjčky zájemcům o koupi bydlení, kteří by podmínky hypotečních úvěrů běžně nesplňovali („sub-prime“ vypůjčovatelé čili ti pod běžnou laťkou bonity). Kdyby však centrální banky nevytvořily prostředí nasycené likviditou a typické vytrvale nízkými úrokovými sazbami, tyto rizikové hypotéky by se zřejmě v tomtéž rozsahu neposkytovaly.

https://prosyn.org/9gIDEL0cs