0

Je Čína skutečně imunní vůči krizi?

CAMBRIDGE – Čínský premiér Wen Ťia-pao ve svém vystoupení na Světovém ekonomickém fóru ve švýcarském Davosu vysvětlil plán své vlády čelit globální hospodářské krizi veřejnými výdaji a půjčkami. Téměř se přitom zaručil, že růst Číny zůstane i v roce 2009 nad osmi procenty. Wenova slova působila na recesí zmrtvělé publikum složené z globálních politických a podnikatelských špiček jako hojivý balzám.

Opravdu však má čínská vláda potřebné nástroje k tomu, aby udržela svou ekonomiku natolik pružnou? Možná ano, ale zdaleka to není zřejmé.

Prohlubující se deprese v Americe zasahuje čínský vývozní sektor stejně jako všude jinde v Asii. Bezprostředním problémem je úvěrové zadrhnutí, a to ani ne tak v Číně, jako spíše ve Spojených státech a v Evropě, kde řada malých a středně velkých dovozců nemá přístup k obchodním úvěrům potřebným k nákupu zásob ze zahraničí.

V důsledku toho dnes některé kdysi vzkvétající příbřežní oblasti v Číně vypadají jako města duchů, neboť desetitisíce propuštěných dělníků si sbalily věci a vrátily se na venkov. Stejně tak se prý domů vrátila přibližně polovina z 200 000 - 300 000 obyvatel korejské části Pekingu – převážně dělníků (a jejich rodin) pracujících pro korejské společnosti, které v Číně vyrábějí zboží na export.