Je Čína skutečně imunní vůči krizi?

CAMBRIDGE – Čínský premiér Wen Ťia-pao ve svém vystoupení na Světovém ekonomickém fóru ve švýcarském Davosu vysvětlil plán své vlády čelit globální hospodářské krizi veřejnými výdaji a půjčkami. Téměř se přitom zaručil, že růst Číny zůstane i v roce 2009 nad osmi procenty. Wenova slova působila na recesí zmrtvělé publikum složené z globálních politických a podnikatelských špiček jako hojivý balzám.

Opravdu však má čínská vláda potřebné nástroje k tomu, aby udržela svou ekonomiku natolik pružnou? Možná ano, ale zdaleka to není zřejmé.

Prohlubující se deprese v Americe zasahuje čínský vývozní sektor stejně jako všude jinde v Asii. Bezprostředním problémem je úvěrové zadrhnutí, a to ani ne tak v Číně, jako spíše ve Spojených státech a v Evropě, kde řada malých a středně velkých dovozců nemá přístup k obchodním úvěrům potřebným k nákupu zásob ze zahraničí.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/omwTSSS/cs;