0

Podvádí Čína?

Nečistá hra! Jak jinak, prohlašují USA, by Čína mohla v tolika oblastech prodávat za nižší ceny než američtí výrobci?

Celá desetiletí se zdálo, že USA vévodí výrobě, a proto se američtí úředníci zaměřovali na liberalizaci obchodu s průmyslovým zbožím. Jen málo úsilí věnovali vytváření rovných šancí pro zemědělce, neboť věděli, že Amerika v zemědělství konkurovat nedokáže.

Teď Čína předstihuje všechny konkurenty a dosahuje ohromných obchodních přebytků s USA. Americký ministr financí tedy viní Čínu z toho, že záměrně udržuje svůj měnový kurz na nízké úrovni, a vyzývá ji, aby nechala o hodnotě žen-min-pi rozhodnout tržní síly. Odcházející hlavní ekonom MMF Ken Rogoff varuje, že přebytky vystavují riziku globální stabilitu.

Většina těchto prohlášení, jak se nutně jeví těm, kdo ještě mají v paměti východoasijské krize z doby před pěti lety, odporuje tomu, co se říkalo tehdy. Čína byla přesvědčována, že pohyblivá měna není dobrý nápad. Než se zhroutilo argentinské peso, byly pevné měnové kurzy v pořádku. Ministerstvo financí USA vítalo intervence na kurzovních trzích a povzbuzovalo MMF k jejich podpoře prostřednictvím mnohamiliardových dolarových půjček zemím v krizi. Kdyby se Čína tehdy rozhodla pro pohyblivou měnu, její hodnota by devalvovala, což by krizi prohloubilo.