0

Je nezávislost centrální banky taková, jak se traduje?

Alan Greenspan získal jako guvernér rady Federálního rezervního systému téměř kultovní věhlas. Jak se jeho pobyt v úřadu blíží ke konci a háv neomylnosti přechází na jeho nástupce, stojí za to zvážit, zda Greenspanův odkaz dostojí jeho reputaci a co můžeme čekat od nového šéfa Fedu, Bena Bernankeho.

Jen nemnoho guvernérů centrálních bank je zavaleno hagiografií, obzvlášť za života, tak jako Greenspan. Co je však v našich moderních společnostech předpokladem úžasného guvernéra centrální banky: skvělé instituce, nebo skvělí jedinci?

V ekonomice zřídka máme jasně definované nereálné podmínky: vyvíjelo by se bývalo hospodářství ještě lépe nebo poněkud odlišně, kdyby byl u kormidla někdo jiný? To nemůžeme vědět, ale není pochyb o tom, že ti, kdo „řídí“ ekonomiku, získávají větší uznání, než si zasluhují, třebaže někdy méně odpovědnosti.

Mnohé síly stojící za boomem 90. let, včetně rozvoje technologií, byly uvedeny do pohybu, ještě než Bill Clinton nastoupil do úřadu (právě tak dědictví deficitů prezidenta George W. Bushe bude mít svůj vliv dlouho poté, co odejde). Greenspanovi tedy zásluhy za tento boom připsat nelze. Avšak třebaže žádný guvernér centrální banky nedokáže zajistit hospodářskou prosperitu, špatný úsudek může způsobit obrovskou újmu. Mnohé z amerických recesí po druhé světové válce zapříčinil Fed, když příliš rychle a příliš silně zvýšil úrokové sazby.