Je nezávislost centrální banky taková, jak se traduje?

Alan Greenspan získal jako guvernér rady Federálního rezervního systému téměř kultovní věhlas. Jak se jeho pobyt v úřadu blíží ke konci a háv neomylnosti přechází na jeho nástupce, stojí za to zvážit, zda Greenspanův odkaz dostojí jeho reputaci a co můžeme čekat od nového šéfa Fedu, Bena Bernankeho.

Jen nemnoho guvernérů centrálních bank je zavaleno hagiografií, obzvlášť za života, tak jako Greenspan. Co je však v našich moderních společnostech předpokladem úžasného guvernéra centrální banky: skvělé instituce, nebo skvělí jedinci?

V ekonomice zřídka máme jasně definované nereálné podmínky: vyvíjelo by se bývalo hospodářství ještě lépe nebo poněkud odlišně, kdyby byl u kormidla někdo jiný? To nemůžeme vědět, ale není pochyb o tom, že ti, kdo „řídí“ ekonomiku, získávají větší uznání, než si zasluhují, třebaže někdy méně odpovědnosti.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/UTkymmu/cs;