Irsko volí, Evropa čeká

MAYNOOTH, IRSKO – Dvanáctého června budou irští voliči hlasovat o Lisabonské smlouvě Evropské unie, nástroji vytvořenému kvůli zlepšení efektivity a legitimity nyní již sedmadvacetičlenného bloku. Irsko je jedinou zemí, která předložila smlouvu referendu – všechny ostatní členské země se ji rozhodly ratifikovat v parlamentech –, a vše nasvědčuje tomu, že výsledek bude těsný.

Pro novou vládu premiéra Briana Cowena existuje riziko, že „ne“ Lisabonské smlouvě by její administrativu hned v zárodku ochromilo. Z hlediska EU by pak odmítnutí smlouvy Iry pravděpodobně znamenalo počátek vleklého období nestability a možná i konec evropského integračního procesu v podobě, v jaké je dnes založen.

V roce 2001 odmítli irští voliči Smlouvu z Nice, která uvrhla EU do dlouhého období krize a sebezpytování – to skončilo teprve dohodou o takzvané Evropské ústavní smlouvě v roce 2005. Francouzští a nizozemští voliči nicméně tuto smlouvu téměř vzápětí odmítli, a vrátili tak jednání zpět do bodu nula. Nyní, po zdlouhavém a obtížném období reflexe a vyjednávání, může být toto úsilí opět ohroženo.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/LmLI816/cs;