16

Apple, Brusel a pošramocená suverenita Irska

ATÉNY – S Iry je, navzdory jejich nespornému evropanství, ze strany Evropské unie opakovaně špatně zacházeno.

Když irští voliči odmítli v roce 2008 Lisabonskou smlouvu, donutila je EU k další volbě, dokud nebylo dosaženo toho “správného“ výsledku. O rok později, kdy se zhroutily soukromé irské banky a ohrozily tak jejich (převážně) německé soukromé věřitele velkými ztrátami, okamžitě “informoval“ tehdejší prezident Evropské centrální banky Jean-Calude Trichet irskou vládu, že ECB uzavře všechny bankomate v zemi, pokud neudrží nic netušící irští daňoví poplatníci německé banky vcelku.

Irsko souhlasilo, jeho veřejný dluh narostl, stejně tak emigrace a země zůstala skleslá a pošramocená. S tím, že EU stále odmítá smysluplné snížení dluhové zátěže, kterou si neférově ponese mladší generace, zůstávají Irové přesvědčeni (a správně), že EU porušila jejich suverenitu ve prospěch cizích bankéřů.

Největší zbraní Irska proti následné dluhové deflaci byla schopnost přilákat technologické giganty z USA na nabídku kombinace evropského práva, zkušené, anglicky mluvící pracovní síly a sazby korporátní daně na úrovni 12,5%. Ačkoliv dceřiné firmy globálním technických konglomerátů mají jen malý pozitivní vliv na příjmy většiny domácností, irské vedení je hrdé na své vazby s firmami typu Apple. Nyní však Evropská komise ohrožuje zvláštní vztah irské vlády s Applem tím, že požaduje zaplacení 13 miliard eur za daně od Applu.