0

Mlčící iráčtí mrtví

Přibývá důkazů, že americká válka v Iráku připravila o život desítky tisíc civilních Iráčanů, ba možná až přes sto tisíc. Přesto se toto krveprolití ve Spojených státech, kde média i vláda vykreslují válku, v níž civilisté neumírají, neboť neexistují iráčtí civilisté, ale jen povstalci, systematicky ignoruje.

To, jak se Američané chovají a jak na sebe nahlížejí, odhaluje snadnost, s níž se civilizovaná země může bez veřejné diskuse zaplést do masového zabíjení civilistů. Na konci října britský lékařský časopis The Lancet zveřejnil studii o civilistech zabitých v Iráku od zahájení invaze pod vedením USA. Náhodným dotazováním bylo doloženo o sto tisíc mrtvých civilistů víc než v předchozím roce, kdy byl ještě u moci Saddám Husajn – a to tento odhad ani nezapočítal obrovské množství zabitých ve Fallúdži, neboť se zdálo, že by bylo příliš nebezpečné je zahrnout.

Studie také upozorňuje, že většinu úmrtí způsobilo násilí a že velikou část násilných úmrtí zapříčinilo americké letecké bombardování. Epidemiologové přiznali nejistotu v těchto odhadech, ale přinesli dostatek dat, která vyžadují, aby Bushova administrativa a armáda USA dále prošetřily a znovu zvážily letecké bombardování městských území v Iráku.

Reakce americké veřejnosti je stejně pozoruhodná jako studie v Lancetu , neboť o žádnou reakci vlastně ani nešlo. Chvástavý list The New York Times zveřejnil jeden jediný článek o 770 slovech na osmé straně (29. října). Zpravodaj Timesů očividně nekladl otázky ani jedinému představiteli Bushovy administrativy či americké armády. Neobjevily se žádné návazné články ani komentáře a nikdo z reportérů The New York Times neposoudil věc v terénu. Zpravodajství v ostatních amerických novinách bylo obdobně lehkovážné. Deník The Washington Post (29. října) přinesl na straně 16 jediný článek o 758 slovech.