Mlčící iráčtí mrtví

Přibývá důkazů, že americká válka v Iráku připravila o život desítky tisíc civilních Iráčanů, ba možná až přes sto tisíc. Přesto se toto krveprolití ve Spojených státech, kde média i vláda vykreslují válku, v níž civilisté neumírají, neboť neexistují iráčtí civilisté, ale jen povstalci, systematicky ignoruje.

To, jak se Američané chovají a jak na sebe nahlížejí, odhaluje snadnost, s níž se civilizovaná země může bez veřejné diskuse zaplést do masového zabíjení civilistů. Na konci října britský lékařský časopis The Lancet zveřejnil studii o civilistech zabitých v Iráku od zahájení invaze pod vedením USA. Náhodným dotazováním bylo doloženo o sto tisíc mrtvých civilistů víc než v předchozím roce, kdy byl ještě u moci Saddám Husajn – a to tento odhad ani nezapočítal obrovské množství zabitých ve Fallúdži, neboť se zdálo, že by bylo příliš nebezpečné je zahrnout.

Studie také upozorňuje, že většinu úmrtí způsobilo násilí a že velikou část násilných úmrtí zapříčinilo americké letecké bombardování. Epidemiologové přiznali nejistotu v těchto odhadech, ale přinesli dostatek dat, která vyžadují, aby Bushova administrativa a armáda USA dále prošetřily a znovu zvážily letecké bombardování městských území v Iráku.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/JlEmzDF/cs;