Irák, Katrina, Irák

Před čtyřmi lety stál americký prezident George W. Bush na vratké politické půdě. V kontroverzních volbách v roce 2000 zvítězil jen o vlas a výzkumy veřejného mínění ukazovaly, že Američané vůči němu i nadále chovají pochybnosti. Po teroristických útocích z 11. září 2001 nalezl Bush svůj hlas a americký lid se semkl kolem jeho úřadu. Díky Usámu bin Ládinovi zaznamenala Bushova popularita strmý růst, a přestože se důvěra v něj do voleb v roce 2004 snížila, jeho „válka proti terorismu“ mu pomohla zvítězit i podruhé.

V září 2005 pak hurikán Katrina pravděpodobně zabil nejméně tolik Američanů jako teroristické útoky v roce 2001, avšak s opačným účinkem na Bushovu popularitu, která klesla na historické minimum. Proč ten znepokojivý rozdíl?

Například proto, že útoky z 11. září měl na svědomí lidský nepřítel a navzdory nedostatečné domácí připravenosti na podobnou událost byl vztek Američanů namířen směrem ven. Katrina byla naopak strašlivou přírodní katastrofou, kterou však národní meteorologická služba předpověděla s působivou přesností. Vzhledem k nedostatečné přípravě a pomalé reakci Bushovy administrativy byl vztek tentokrát namířen proti prezidentovi.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

or

Register for FREE to access two premium articles per month.

Register

https://prosyn.org/07W1GXJcs