0

Mladá garda v Íránu

TEHERÁN – Íránci půjdou 12. června k hlasovacím urnám, aby si zvolili nového prezidenta. Přestože někteří lidé tvrdí, že znovuzvolení prezidenta Mahmúda Ahmadínedžáda je předem jasná věc, výsledek ve skutečnosti vůbec jasný není.

Íránský Nejvyšší vůdce ajatolláh Alí Chameneí opakovaně při veřejných příležitostech řekl, že své preference pro jednotlivé kandidáty neoznámí. Ostatně 21. března ajatolláh Chameneí v Mašhadu řekl: „Objevily se zvěsti, že podporuji zvláštního kandidáta do prezidentských voleb. Mám ale jen jeden hlas a konkrétního uchazeče určovat nebudu, protože lidé by si své kandidáty měli vybrat sami na základě vlastního uvážení.“

Jak tedy íránský lid své hlasování zváží? K odpovědi musíme porozumět složení íránského elektorátu. Vzhledem k tomu, že volební věk je stanoven na pouhých 16 let, Írán má zhruba 48 milionů oprávněných voličů. Účast v prezidentských volbách se pohybuje v průměru mezi 60 až 65 %, z čehož plyne, že do uren bude vhozeno kolem 29 milionů hlasů.

Analytici poukazují na několik linií mezi voliči, zejména na rozdíl mezi městy a venkovem a na socioekonomické postavení. Zásadní faktor voličského chování v nadcházejících volbách bude navíc pravděpodobně generační. Zhruba 46 % oprávněných voličů je mladších 30 let. K minulým volbám se mladší voliči dostavili ve větších počtech než jejich rodiče, což vede část pozorovatelů k předpovědi, že do kolonky 16 až 29 let bude spadat polovina hlasujících. Počet potenciálních prvovoličů (16 až 19 let věku) se odhaduje na šest milionů.