Neklidný vzestup Íránu

Americké rozhodnutí zaměřit se na íránské agenty v Iráku, již se mohou podílet na podpoře násilných milic, je dalším dokladem obrovského vlivu, který Írán v neklidné zemi uplatňuje. Spojené státy ale ve skutečnosti růstu íránského vlivu napomohly, když svrhly režim Saddáma Husajna a režim Tálibánu v Afghánistánu, čímž odstranily dva činitele, které po dvě dekády držely íránský režim v sevření. Vysoké ceny ropy navíc plní státní pokladnu a Írán využívá příležitosti, již vytvořilo zabřednutí Ameriky v Iráku a narůstající mezinárodní váha Ruska a Číny.

Írán rovněž sklízí plody dlouhodobých investic. Irácké šíitské skupiny podporuje už od počátku 80. let 20. století a obdobně dlouholeté spojenectví jej váže se Sýrií. V Libanonu Írán pomohl vytvořit Hizballáh, který nedávno přežil otevřenou válku s Izraelem a je vůdčím oponentem protisyrské vlády, již podporuje Západ. Investice Íránu do Palestiny je novější, ale jeho podpora tamní vlády vedené Hamásem, která jinde přišla zkrátka, není o nic méně důležitá. Coby země se 70 miliony obyvatel má Írán potenciál ovlivnit také šíitské komunity v Kuvajtu, Saúdské Arábii, Bahrajnu a SAE.

Íránský vzestup probouzí na arabském Středním východě znepokojení, zejména v Saúdské Arábii a Jordánsku, ale i v Egyptě. Třebaže jde o šíitskou zemi v převážně sunnitském regionu, íránský radikální islamismus souzní se zpolitizovaným islamismem, jenž dodává energii většině arabských opozičních hnutí, a jeho militantní vzdor vůči USA a podpora skupin, které zatahují do boje Izrael, jsou velmi populární jak v arabských ulicích, tak v arabských médiích. Na jiné úrovni vzestup Íránu, zpevněný podezřením, že usiluje o získání jaderných zbraní, hrozí, že probudí dějinné nesnášenlivosti mezi sunnity a šíity a mezi Peršany a Araby.

https://prosyn.org/YE5svvEcs