0

Íránští zločinci ducha

Můj přítel, intelektuál Kíán Tádžbachš, je v Íránu ve vězení za to, že – inu, že je intelektuál. Nemá povolen styk se svým právníkem ani s jinými návštěvami, poněvadž je vězněn za špionáž a podvracení státu. Krátce, žijete-li v současnosti v Íránu, teroristy dneška jsou intelektuálové.

Původci myšlenek, informací a emocí jsou, tak jako v Hitlerově Německu a ve Stalinově Rusku, nepřítelem Íránu prezidenta Mahmúda Ahmadínedžáda, zejména pokud tito obhájci idejí náhodou pracují pro zahraniční organizaci. A díky íránskému příkladu se trend šíří napříč muslimským světem.

Tádžbachš, mezinárodně uznávaný vzdělanec, sociolog, urbanista a držitel dvojího občanství v Íránu a ve Spojených státech, už od 11. května strádá ve věznici v teheránském Evinu, nechvalně proslulé zdokumentovanými případy mučení a ponižování zadržených.

Minulý týden jsem zažil šok, když jsem jej viděl v íránské televizi, bledého a sinalého, jak pronáší doznání, nad nímž by se sovětští prokurátoři červenali. Mírný a uvážlivý Tádžbachš s jemným hlasem a úžasným smyslem pro humor je íránskou vládou vykreslován jako vyhladovělý vlk chystající se zhltnout režim.