Íránský preventivní úder

Svářící se a soupeřící íránští lídři se svými činy rozhodli odmítnout nabídku Evropy a Spojených států na poskytnutí jaderného reaktoru, náhradních dílů k letadlům, navázání hospodářské spolupráce a dalších věcí výměnou za to, že se vzdají obohacování uranu. Mnozí lidé doufali, že íránští vůdci navzdory svému extremismu nabídku přijmou, už proto, aby se vyhnuli sankcím – které bezpochyby přijdou, i když je Čína a Rusko odmítnou podpořit v Radě bezpečnosti OSN. USA a Evropa jsou tentokrát sjednoceny a dokážou Írán v podstatě odříznout od světové bankovní soustavy, zakázat íránským předákům cesty na Západ a zastavit vývoz veškerého zboží do Íránu s výjimkou potravin a léků.

Namísto pasivního čekání na sankce se vedoucí íránští představitelé rozhodli rozpoutat blízkovýchodní krizi tím, že zorganizují útoky proti Izraeli. Jejich cílem je odradit USA a Evropany od rozpoutání jiné krize – finanční trhy a každodenní evropská politika dokážou snášet konflikty jen do určité míry. Íránští činitelé možná také doufají, že se jim podaří rozbít současný jednotný postoj EU a USA.

Íránský nárok na vedoucí roli v muslimském světě je navíc podkopáván konfliktem v Iráku, v němž Írán podporuje šíitské milice, které zabíjejí sunnity. Každý další den plný krvavých atentátů a poprav v Iráku připomíná Arabům, že Íránci nejsou Araby ani sunnity. Útoky na Izrael však muslimy sjednocují a přinášejí vděčnost Arabů.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/t0KMLeS/cs;