0

Íránský jaderný fanatik

Znovu se blíží jednání o íránském jaderném programu, a proto je nesmírně důležité pochopit nového prezidenta Íránu, Mahmúda Ahmadínedžáda. Bude snad nejlepší začít od okamžiku, kdy svět poprvé zahlédl Ahmadínedžádův charakter a jeho program tvrdé linie.

Když prezident Ahmadínedžád promlouval v září v New Yorku k Organizaci spojených národů, náhle se cítil obklopen světlem. Nešlo o osvětlení pódia, řekl. Bylo to světlo z nebes. Ahmadínedžád vylíčil svůj nadpozemský zážitek při setkání s prominentním ajatolláhem v Teheránu, natáčeném na video. Přepis jeho poznámek a části videozáznamu přehrával tvrdý prorežimní portál, baztab.com.

Podle přepisu Ahmadínedžád řekl, že jako první jej na ono světlo upozornil jeden z členů jeho doprovodu na schůzce OSN. „Když jste začal slovy ‚Ve jménu Boha...‘, viděl jsem, jak se rozsvítilo světlo, které vás obklopovalo, a chránilo vás až do konce [projevu].“ Ahmadínedžád potvrdil, že vycítil přítomnost podobného nadpřirozena. „Já sám jsem také cítil, že se atmosféra náhle proměnila a 27 až 28 minut lídři nemohli mrkat... Měli oči i uši dokořán pro poselství z islámské republiky,“ pověděl ajatolláhu Džavadímu-Amolímu.

Ahmadínedžádovo „vidění“ v OSN bychom mohli odbýt jako politické gesto, kdyby nezapadalo do řady podobných prohlášení, která poukazují na jeho přesvědčení, že mu je předurčeno, aby vyvolal „konec věků“ – či konec světa – tím, že připraví cestu pro návrat šíitského muslimského mesiáše. Vzhledem k tomu, že Írán pokračuje v uskutečňování podezřelých nukleárních programů, jež by Íránskou islámskou republiku mohly dovést nebezpečně blízko ke zbrojnímu potenciálu, je vůdce s mesianistickými viděními zneklidňující. Konec konců, je to tentýž muž, který se nedávno zavázal k použití nově nalezených íránských sil k „vymazání Izraele z mapy“ a ke „zničení Ameriky“.