Íránské jaderné lži

Muhammad Baradej, generální ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE), naléhavě žádá Radu guvernérů agentury, aby se ještě naposledy pokusila najít diplomatické řešení íránských jaderných ambicí, než případ předá Radě bezpečnosti Organizace spojených národů ke zvážení sankcí. Rozhodnutí postoupit Írán Radě bezpečnosti by mohlo padnout už 24. listopadu, kdy se rada MAAE sejde, aby prodiskutovala „nové informace“ zjištěné inspektory v terénu.

Díky inspektorům MAAE máme dnes dosti podrobný obrázek íránského jaderného souostroví – přinejmenším těch zařízení, jež byla íránská vláda přinucena otevřít. Víme, že Írán nalezl, těžil a mlel přírodní uran, základní stavební kámen každého programu obohacování, aniž by to oznámil MAAE. Víme, že Írán v Isfahánu vybudoval zařízení na zpracování uranu, jež přeměňuje uranový koncentrát na plynný hexafluorid uranu (UF6), výchozí surovinu pro obohacování, aniž by předem patřičně uvědomil MAAE.

Víme také, že Írán v Natanzu vybudoval podzemní továrnu na obohacování uranu, opevnil ji proti raketovému útoku a na povrchu vystavěl atrapy budov, aby ji ukryl před pozorováním shora. Úřady souhlasily s otevřením tohoto zařízení pro MAAE až poté, co jeho existenci potvrdilo snímkování komerčního satelitu, a zdá se, že z podzemních hal nechaly vyklidit veškeré zařízení, které tam bylo před příjezdem inspektorů umístěné. Jakmile budou tato zařízení funkční, zajistí Íránu zvládnutí celého cyklu štěpného materiálu.

To continue reading, register now.

Subscribe now for unlimited access to everything PS has to offer.

Subscribe

As a registered user, you can enjoy more PS content every month – for free.

Register

https://prosyn.org/C1x7aNbcs