Poslední šance Íránu?

MADRID – Poslední kolo jednání o íránském jaderném programu mezi Íránem a takzvanou „skupinou 5+1“ (pět stálých členů Rady bezpečnosti Organizace spojených národů – Spojené státy, Velká Británie, Rusko, Francie a Čína – plus Německo) nyní začalo. Po více než roce přešlapování ve slepé uličce, když jednání v lednu 2011 nevedla k žádnému cíli, je tento dialog pro mnoho lidí poslední příležitostí nalézt mírové řešení tohoto téměř deset let trvajícího konfliktu (jehož jsem se v letech 2006 až 2009 bezprostředně účastnil jako hlavní vyjednavač Západu s Íránem).

Cílem rozhovorů, jimž předsedají vysoká představitelka Evropské unie pro zahraniční politiku Catherine Ashtonová a hlavní vyjednavač Íránu Sajíd Džalílí, je i nadále přesvědčit Írán, aby zastavil obohacování uranu a podrobil se rezolucím Rady bezpečnosti a vlastním závazkům vyplývajícím ze Smlouvy o nešíření jaderných zbraní. Strategickou důležitost současných jednání přitom zvyšuje několik faktorů.

Za prvé se domácí ekonomické a politické podmínky v Íránu od posledního kola rozhovorů výrazně změnily. Od loňského listopadu, kdy Mezinárodní agentura pro atomovou energii potvrdila, že jaderný program země postupuje směrem k výrobě jaderných zbraní, nikoliv k výrobě elektřiny či radioizotopů využitelných v medicíně, se zvýšil mezinárodní tlak a byly uvaleny nové sankce na vývoz íránské ropy a transakce s Íránskou centrální bankou.

https://prosyn.org/S2u37y4cs