Írán ve středu dění

PAŘÍŽ – Mezinárodní vyjednávání o íránském jaderném programu probíhají v takové či onaké podobě už více než deset let. Není tedy žádné překvapení, že lhůta pro uzavření závěrečné dohody byla znovu prodloužena. Írán a jeho protistrana – pětice stálých členů Rady bezpečnosti Organizace spojených národů plus Německo (P5+1) – nyní mají na dosažení dohody čas do konce června.

Je to skličující vývoj a bylo by snadné prohlásit, že celý proces se zdá být odsouzený k zániku. Existuje však důvod k naději. V právě probíhajícím kole vyjednávání totiž dva klíčoví hráči, Írán a Spojené státy, dávají najevo ochotu – ne-li přímo zoufalou snahu – dovést rozhovory k úspěšnému závěru.

Íránský prezident Hasan Rúhání i americký prezident Barack Obama by na dohodě vydělali. Sankce uvalené na Írán začínají těžce doléhat na ekonomiku země a urovnání sporu je nezbytným předpokladem jakéhokoliv úsilí obou zemí spolupracovat na mírové dohodě v Sýrii nebo řešit hrozbu ze strany Islámského státu.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/7zVHxp6/cs;