borrell3_VAHID REZA ALAEIAFP via Getty Images_iranflagnuclear Vahid Reza Alaei/AFP via Getty Images

Zachraňme dohodu s Íránem o jaderném programu

BRUSEL – Tento týden tomu bude pět let, co se skupina E3/EU+3 (Čína, Francie, Německo, Ruská federace, Spojené království a Spojené státy, společně s vysokou představitelkou EU) a Írán ve Vídni dohodly na společném komplexním akčním plánu (JCPOA). U příležitosti pátého výročí této dohody je třeba si uvědomit holý fakt: kdyby nebylo této dohody, Írán by možná již vyvinul jaderné zbraně, což by do tamního nestabilního regionu vneslo další zdroj nestability.

V dnešní době je společný komplexní akční plán na několika frontách vystaven velkému tlaku. Jsem přesvědčen, že úsilí o zachování tohoto plánu je nejen potřebné, ale naléhavě nutné, a to přinejmenším ze dvou důvodů: za prvé, trvalo více než 12 let, než se mezinárodnímu společenství a Íránu podařilo překonat rozdíly a uzavřít dohodu. Pokud společný komplexní akční plán ztroskotá, nebude v dohledu žádná komplexní či účinná alternativa.

Mezinárodní společenství se zabývá otázkou íránského jaderného programu již řadu let. Již v roce 2003 byla z podnětu francouzského, německého a britského ministra zahraničí zahájena jednání připravující půdu pro společně dohodnuté řešení a zanedlouho se do nich zapojil i tehdejší vysoký představitel EU pro zahraniční věci Javier Solana. On sám i jeho nástupkyně, Catherine Ashtonová a Federica Mogheriniová, – za podpory Evropské služby pro vnější činnost – byli vždy nakloněni diplomatickému řešení. Po četných zdarech i nesnázích se společný komplexní akční plán nakonec přece jen stal skutečností.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

or

Register for FREE to access two premium articles per month.

Register

https://prosyn.org/T2MuEvjcs