0

Írán na rozcestí dějin

NEW YORK – Historie se zřídka odvíjí hladce a plynule. Obvykle ji přerušují zásadní události – bitvy, atentáty, průlomy –, jejichž důsledky pociťujeme řadu let.

Třicet jedna let po revoluci, která vypudila šáha a zavedla v Íránu islámskou vládu jsme na jedné z takových křižovatek. Ovšemže rozsah, směr ani tempo změny neznáme. Víme však, že dění v Íránu bude mít hmatatelné důsledky nejen pro zemi samotnou, ale pro celý Střední východ i pro širší okolí.

Jedna z možných budoucností Íránu by do velké míry spočívala v prodloužení současného stavu, tedy země spravované konzervativními kleriky a agresivními revolučními gardami, které získávají čím dál větší převahu. Íránský režim by nadále brutálně potlačoval své domácí odpůrce, vměšoval se do Iráku a Afghánistánu, vyzbrojoval a financoval Hizballáh a Hamás a především by rozvíjel schopnost vyrobit alespoň jednu jadernou zbraň a prostředky jejich přenosu.

Nástup takové budoucnosti by postavil svět před neúprosnou volbu: buď se smířit s Íránem, který vlastní či dokáže rychle sestavit jaderné zařízení, anebo zahájit preventivní vojenský útok zaměřený na zničení velké části íránského jaderného programu.