Írán na rozcestí dějin

NEW YORK – Historie se zřídka odvíjí hladce a plynule. Obvykle ji přerušují zásadní události – bitvy, atentáty, průlomy –, jejichž důsledky pociťujeme řadu let.

Třicet jedna let po revoluci, která vypudila šáha a zavedla v Íránu islámskou vládu jsme na jedné z takových křižovatek. Ovšemže rozsah, směr ani tempo změny neznáme. Víme však, že dění v Íránu bude mít hmatatelné důsledky nejen pro zemi samotnou, ale pro celý Střední východ i pro širší okolí.

Jedna z možných budoucností Íránu by do velké míry spočívala v prodloužení současného stavu, tedy země spravované konzervativními kleriky a agresivními revolučními gardami, které získávají čím dál větší převahu. Íránský režim by nadále brutálně potlačoval své domácí odpůrce, vměšoval se do Iráku a Afghánistánu, vyzbrojoval a financoval Hizballáh a Hamás a především by rozvíjel schopnost vyrobit alespoň jednu jadernou zbraň a prostředky jejich přenosu.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/skVDIN9/cs;