8

Jak investovat ve světě uzavřených hranic

CAMBRIDGE – Investoři se, podobně jako astronomové či antropologové, opírají o myšlenkové modely, aby se zorientovali v komplikovaném vesmíru, dali směr svému bezprostřednímu rozhodování a určili si priority pro další zkoumání. Tu a tam si ale neobyčejná událost vynutí, aby přehodnotili, co si myslíme, že víme. Může to být černá díra. Může to být zvláštní fosilie. Anebo to může být politický zvrat, jako referendum o brexitu ve Spojeném království či zvolení Donalda Trumpa prezidentem Spojených států.

Pomalu končí bouřlivý rok a blahem opojené globální trhy nadále trhají rekordy. Investoři by ale neměli ztrácet pozornost. V roce 2017 budou muset přehodnotit způsob fungování globální ekonomiky a podle toho nově kalibrovat hodnocení všech akcií a dluhopisů na prodej, protože některé tržní fundamenty sice zůstávají stejné, ale mnohé jiné se zjevně změnily.

Nejméně dvě desítky let většina investorů přijímala konsenzus panující mezi ekonomy a politology, že svět se zmenšuje a propojuje. Se vzestupem Číny a Indie se pracujícími a spotřebiteli v globální ekonomice náhle stala třetina světové populace. Nové technologie navíc nabídly laciné komunikační prostředky, vyspělou robotiku a čím dál výkonnější analýzu dat, což společnostem umožnilo zeštíhlit zásoby a integrovat dodavatelské řetězce.

Političtí lídři zároveň postupně rozvíjeli regulatorní a obchodní režimy, které eliminovaly cla, zjednodušily přechod hranic a otevřely vzrušující nové trhy. Slušné společnosti se snažily využít nových příležitostí a investoři hledali firmy, které se zdály nejslibnější.