malta journalist murder memorial TOLGA AKMEN/AFP/Getty Images

Jak nám globalizace zabila matku

LONDÝN –Celosvětová síť, která usnadňuje přeshraniční organizovaný zločin a korupci, je bohužel jedním z nejtrvalejšíchúspěchů globalizace. Proto se zároveň řadí k jejím nejsmrtelnějším chybám. Zatímco produkty avýnosy z trestné činnostihladce proudí napříč hranicemi, spravedlnost a vymáhání zákonazůstávají do značné míry uvězněné v hranicích států a jsousetrvale podkopávány aomezovány. Novináři, kteří se pokoušejí tento stav zdokumentovat, pak čelí zastrašování, jsouzavíráni avražděni.

V době, kdy síly globalizovaného zločinu a korupce dál oklesťují naši svobodu a bezpečnost, nám zavraždění novináři, kteří po nich zůstali, přinášejí silná ponaučení o tom, jak na ně reagovat. Tato ponaučení se netýkají jen žurnalistiky, ale i vymáhání zákona a otázky, v jaké společnosti chceme žít.

Jedním ze zmíněných novinářů byla i naše matkaDaphne Caruanová Galiziová. Byla zavražděna 16. října 2017 na Maltě, když jí v autě vybuchla bomba umístěná pod sedadlem spolujezdce. Matka právě spěchala do banky odblokovat účet, který jí nechal zmrazit maltský ministr hospodářství. Byl to jen poslední z řady útoků, jimž kvůli svým reportážím čelila, ale ne poslední ústrk, který musela za její odhalení vytrpět Malta.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

or

Register for FREE to access two premium articles per month.

Register

https://prosyn.org/VoFX8bocs