Invaze svobody?

Ať už se nakonec stane cokoli, diskuse o případné válce s Irákem vynesla na světlo řadu zásadních otázek, na nichž se neshodnou snad ani přátelé, a jež však nelze ignorovat. Pokud se na nich nedohodnou ti, kteří v srdci chovají svobodu, bude cena jejich nevyřešení vysoká.

Nejpalčivěji vystupují do popředí tři skutečnosti. Za prvé: teroristické útoky na New York a Washington ze září 2001 nám připomněly (pro případ, že jsme na to zapomněli), že existuje svazek hodnot zvaný "Západ". Tyto osvícené hodnoty představují základ konstituce svobod a spojují země Severní Ameriky, Evropy a několika dalších oblastí světa.

Pokud se mezi těmito zeměmi otevře v chápání západních hodnot propast, bude to špatná zpráva. To se ostatně už možná stalo mezi Spojenými státy a řadou zemí v Evropě; je-li tomu opravdu tak, je teď třeba tuto propast uzavřít, nikoli využít, ať už v zájmu Ameriky či pro posílení evropské jednoty.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/z2J2bag/cs;