7

Zlaté podřimování

CAMBRIDGE – Držení zlata je v podstatě určitou formou pojištění proti válce, finančnímu armageddonu nebo masovému znehodnocení měny. A cena zlata je od počátku globální finanční krize často vykreslována jako barometr globální ekonomické nejistoty. Představuje tedy zhroucení cen zlata – z maximální hodnoty 1900 dolarů za unci v srpnu 2011 na necelých 1250 dolarů na začátku července 2013 – projev důvěry v globální ekonomiku?

Tvrdit, že trh se zlatem vykazuje všechny klasické rysy prasklé bubliny, by bylo přílišné zjednodušení. Není pochyb o tom, že při opojném vzestupu zlata z hodnoty přibližně 350 dolarů za unci v červenci 2003 až na vrchol investoři slintali. Cena rostla už dnes, poněvadž všichni začali být přesvědčeni, že zítra poroste ještě víc.

Lékaři a zubaři začali prodávat akcie a nakupovat zlaté mince. Poptávka po zlatých špercích v Indii a Číně raketově vzrostla. Centrální banky rozvíjejících se trhů diverzifikovaly portfolia z dolarů do zlata.

Argumenty pro nákup zlata měly několik silných složek. Před deseti lety se zlato prodávalo hluboko pod svým dlouhodobým průměrem očištěným o inflaci a začlenění tří miliard občanů zemí s rozvíjejícími se trhy do globální ekonomiky nemohlo znamenat nic jiného než obří a dlouhodobý vzestup poptávky.