Zlaté podřimování

CAMBRIDGE – Držení zlata je v podstatě určitou formou pojištění proti válce, finančnímu armageddonu nebo masovému znehodnocení měny. A cena zlata je od počátku globální finanční krize často vykreslována jako barometr globální ekonomické nejistoty. Představuje tedy zhroucení cen zlata – z maximální hodnoty 1900 dolarů za unci v srpnu 2011 na necelých 1250 dolarů na začátku července 2013 – projev důvěry v globální ekonomiku?

Tvrdit, že trh se zlatem vykazuje všechny klasické rysy prasklé bubliny, by bylo přílišné zjednodušení. Není pochyb o tom, že při opojném vzestupu zlata z hodnoty přibližně 350 dolarů za unci v červenci 2003 až na vrchol investoři slintali. Cena rostla už dnes, poněvadž všichni začali být přesvědčeni, že zítra poroste ještě víc.

Lékaři a zubaři začali prodávat akcie a nakupovat zlaté mince. Poptávka po zlatých špercích v Indii a Číně raketově vzrostla. Centrální banky rozvíjejících se trhů diverzifikovaly portfolia z dolarů do zlata.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/hX3WQ9H/cs;