pro-choice rally Charles McQuillan/Getty Images

Normalizujme potraty

NEW YORK – V srpnu zemřela v Buenos Aires čtyřiatřicetiletá matka dvou dětí Elizabeth, když si v zoufalé snaze vyvolat potrat zavedla do děložního čípku petržel. O několik dní dříve argentinský Senát těsně zamítl návrh zákona, který by legalizoval potrat v prvních 14 týdnech těhotenství. Kdyby byl tento návrh schválen, mohla dnes Elizabeth žít. Místo toho se stala číslem v pochmurné statistice: jednou z více než 40 argentinských žen, které letos zemřou na následky zpackaného potratu.

Osmadvacátého září si aktivisté z celého světa připomenou Mezinárodní den bezpečných potratů, jenž nabízí příležitost oplakat ty, kdo zemřeli v důsledku utiskovatelských protipotratových zákonů. Tento den je však zasvěcený také šíření poselství ve jménu Elizabeth a dalších jí podobných žen: potraty sice v mnoha zemích představují polarizující politické téma, avšak zároveň jsou realitou.

Předčasné ukončení těhotenství se každoročně týká 25% všech těhotenství – to je zhruba 56 milionů případů. K potratům dochází ve všech zemích a ve všech společensko-ekonomických vrstvách. Ve Spojených státech je 61% potratových pacientek ve věku 20 až 30 let, 59% z nich je už matkou a téměř dvě třetiny z nich se hlásí k nějaké náboženské organizaci. Potraty jsou však nejrozšířenější v rozvojových zemích, kde bývá přístup ke službám plánovaného rodičovství často velmi omezený. Ohromujících 88% všech světových potratů se odehrává na globálním Jihu.

https://prosyn.org/i6VFuPYcs