Search bar internet security UK Ministry of Defence/Flickr

Mezinárodní normy v kyberprostoru

CAMBRIDGE – Minulý měsíc hostilo Holandsko Globální konferenci o kyberprostoru 2015, která uvítala téměř 2,000 představitelů vlád, akademické sféry, průmyslu a dalších. Předsedal jsem panelu o míru a bezpečnosti v kyberprostoru, ve kterém byl dále přítomen vice prezident Microsoftu a dva ministři zahraničí. Tato konference mnoha zúčastněných stran byla poslední v sérii úsilí o vytvoření "silničních pravidel", pomocí kterých by se předešlo kybernetickému konfliktu.

Schopnost použít internet ke způsobení škody je dnes velmi dobře zavedená. Mnoho pozorovatelů věří, že vlády USA a Izraele stojí za dřívějšími útoky, které zničili centrifugy v íránském jaderném zařízení. Někteří tvrdí, že za zničením tisíců počítačů saudské firmy Aramco stojí íránská vláda. Rusko je obviňováno z denial-of-service (DoS) útoků na Estonsko a Gruzii. A naposledy minulý prosinec přisoudil americký prezident Barrack Obama útok na Sony Pictures Severní Koreji.

Až do nedávna byla kybernetická bezpečnost převážně doménou malé komunity počítačových expertů. Když byl v sedmdesátých letech vytvořen internet, vznikla také virtuální vesnice, kde znal každý každého a dohromady se vytvářel otevřený systém, kde se jen málo dbalo na bezpečnost.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/kOVifEh/cs;