emmott38_MANDEL NGANAFP via Getty Images_bidenxi Mandel Ngan/AFP via Getty Images

Zlovolné krize

LONDÝN – Ti, kdo jsou zklamaní z nepřesvědčivých výsledků jednání o klimatických změnách COP26, z nedávného virtuálního summitu amerického prezidenta Joea Bidena a jeho čínského protějšku Si Ťin-pchinga nebo ze snahy o dosažení vakcinační spravedlnosti ve vztahu ke COVID-19, by se měli probrat a zjistit, v jakém světě žijeme. Za současných okolností je globální řízení zákonitým zklamáním.

V naší nové zprávě Naše globální kondice připisujeme s kolegy z Globální komise pro postpandemickou politiku tyto těžkosti faktu, že se zmítáme nikoliv v jedné, ale hned ve čtyřech krizích. Jedinou cestou vpřed je přitom pochopení souvislostí mezi planetárním veřejným zdravím, klimatickými změnami, poklesem důvěry veřejnosti i demokratické legitimity a geopolitickou nestabilitou. Tyto otázky jsou vzájemně provázané. Pokud k nim přistupujeme jako k odděleným doménám, nikam se nedostaneme.

Ekologická zátěž zvyšuje pravděpodobnost, že se zoonotické nemoci rozšíří na člověka a přerostou v pandemie. Sociální, politická a ekonomická zátěž vyvolaná pandemií pak přiživuje postoje a chování, které podkopávají společenskou solidaritu a ztěžují vládám zajišťování veřejné podpory pro silná dekarbonizační opatření. V zemích a politických soustavách, kde důvěru v instituce a autoritu odborného názoru podkopaly odkaz finanční krize z roku 2008 a rozšíření sociálních sítí, je boj s novými krizemi i nadále velmi obtížný.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading and receive unfettered access to all content, subscribe now.

Subscribe

or

Unlock additional commentaries for FREE by registering.

Register

https://prosyn.org/l7k7qXEcs