coal factory Nicholas Kamm/AFP/Getty Images

Nepojišťujte klimatickou katastrofu

RIPTON, VERMONT – Spojené království se minulý měsíc poprvé od začátku průmyslové revoluce těšilo svému prvnímu celém dni, kdy nepotřebovalo uhelnou energii. To je pozoruhodná novinka – a předzvěst přicházející budoucnosti, k níž už se posouvá země, která staletí trvající milostný poměr lidstva se spalováním černé horniny zahájila.

Tak jako fax ustoupil emailu a velrybí olej petroleji, také uhlí ustupuje čistějším formám energie. K tomuto přechodu přitom dojde rychleji – snad dost rychle na to, abychom alespoň zpomalili tempo změny klimatu –, splní-li svou úlohu obří a mocné pojišťovnictví.

Pojišťováním rozvoje naší průmyslové společnosti a uhlí, které ji zásobilo energií, se pojišťovnictví stalo jednou ze zásadních, ač často přehlížených sil umožňujících průmyslovou revoluci. „Tohle by nebylo možné bez pojišťoven,“ řekl Henry Ford při pohledu na panorama New Yorku. „Bez pojištění by mrakodrapy nebyly. Žádný investor by nefinancoval budovu, již může do základů vypálit nedopalek od jediné cigarety“.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

or

Register for FREE to access two premium articles per month.

Register

https://prosyn.org/QgKMpIOcs