4

Evropský mišmaš Davida Camerona

WASHINGTON – „Evropský“ projev britského ministerského předsedy Davida Camerona, pronesený 23. ledna, byl úderný a vycizelovaný, obsahoval smělou vizi a předložil dobré argumenty. Konkrétně trefil hřebík na hlavičku ve třech věcech. Přetavit jeho argumenty do institucionální reality ale bude téměř neuskutečnitelným úkolem.

Zaprvé Cameron právem zdůrazňuje naléhavou potřebu oživit všeobecnou podporu Evropské unie. Procento Evropanů přesvědčených, že EU je „dobrá věc“, vytrvale klesá.

Demokratická zřízení vyžadují skutečnou debatu. Příliš často se však o budoucnosti Evropy a eurozóny rozhoduje v nesmírně technokratickém rámci, takže většina občanů dost dobře nechápe, co se děje, natož aby měli pocit, že se tvůrci politik zajímají o jejich názor. Lze debatovat, zda je referendum nejvhodnějším prostředkem, jak občany žádat o souhlas, ale požádat se o něj musí.

Jak řekl Cameron: „Mezi EU a jejími obyvateli je trhlina, která se v posledních letech dramaticky rozšířila. Tvoří ji nedostatek demokratické zodpovědnosti a souhlasu, což je pociťováno obzvlášť intenzivně – ano – v Británii.“ Zpříma se s touto politickou výzvou vypořádat je mnohem lepší než před debatou uhýbat.