Evropský mišmaš Davida Camerona

WASHINGTON – „Evropský“ projev britského ministerského předsedy Davida Camerona, pronesený 23. ledna, byl úderný a vycizelovaný, obsahoval smělou vizi a předložil dobré argumenty. Konkrétně trefil hřebík na hlavičku ve třech věcech. Přetavit jeho argumenty do institucionální reality ale bude téměř neuskutečnitelným úkolem.

Zaprvé Cameron právem zdůrazňuje naléhavou potřebu oživit všeobecnou podporu Evropské unie. Procento Evropanů přesvědčených, že EU je „dobrá věc“, vytrvale klesá.

Demokratická zřízení vyžadují skutečnou debatu. Příliš často se však o budoucnosti Evropy a eurozóny rozhoduje v nesmírně technokratickém rámci, takže většina občanů dost dobře nechápe, co se děje, natož aby měli pocit, že se tvůrci politik zajímají o jejich názor. Lze debatovat, zda je referendum nejvhodnějším prostředkem, jak občany žádat o souhlas, ale požádat se o něj musí.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/m5mep3G/cs;