Křemíkové údolí, nebo Poptávková hora?

BELLEVUE, WASHINGTON – Každý chce vědět, jak vybudovat nové Silicon Valley neboli Křemíkové údolí: centrum inovací, které bude přitahovat znalosti a kapitál a vytvářet pracovní místa, nové firmy i celé nové průmyslové sektory. Vlády rozvinutých zemí se předhánějí v dotacích do technologií, které by se mohly stát budoucím trhákem. Politici v zemích s rozvíjejícími se trhy zase doufají, že pobídky typu daňových úlev a bezplatných pozemků přimějí inovátory k tomu, aby se v těchto zemích usadili a prosperovali. Většina těchto dobře míněných plánů však postrádá jednu základní složku: poptávku.

Poptávka po inovacích v konkrétních technologických oblastech je společným jmenovatelem v pozadí všech center špičkových technologií a také většiny důležitých vynálezů. Převratné objevy, jako byla antibiotika nebo automobily, reagovaly na akutní potřebu pociťovanou obrovským počtem spotřebitelů. Vládní projekty typu amerického programu Apollo – realizovaného s cílem dostat člověka na Měsíc – táhly poptávku po základnějších technologiích (což jsou jednoduše řečeno vynálezy, které dosud nikdo nepoptával).

I samotné Silicon Valley vzniklo na základě poptávky. Americké ministerstvo obrany napumpovalo desetimiliardy dolarů do kontraktů na mikroelektroniku – tato investice vykompenzovala inovátorům riziko a současně vytvořila infrastrukturu, která mohla podpořit růst nových firem.

https://prosyn.org/7Iictrdcs