issing13_Getty Images_inflation Getty Images

Návrat inflace?

FRANKFURT – Po mnoha letech nízké inflace se v posledních měsících ceny téměř všude zvýšily. Směr razí energie a komodity, hlavně kvůli dodavatelským nesnázím po éře lockdownů. Přestože se ale takové překážky všeobecně pokládají za přechodné, což by znamenalo, že inflační vzestup brzy odezní, uplatňují se i další faktory, které naznačují, že se tak nestane.

Na špici těchto dlouhodobějších faktorů je rapidní růst peněz. Většina měnových agregátů (nejen peníze centrálních bank) bobtná závratným tempem, leč zdá se, že tento vývoj nezneklidňuje centrální banky ani mnohé ekonomy. Z převládajících modelů užívaných k výkladu inflace se peníze vytratily a proslulý výrok nositele Nobelovy ceny za ekonomii Miltona Friedmana, že „inflace je vždy a všude měnový fenomén“, se už cituje zřídka.

„Kvantitativní teorie“ tvrdí, že kauzalita inflace směřuje od peněz k cenám. Ano, empirické důkazy, zdá se, Friedmanovu hypotézu ve vztahu k umírněné inflaci značně podlomily. Zůstává ale faktem, že nominální mzdy a ceny zboží a služeb nemohou vytrvale stoupat bez odpovídající expanze peněz. A silný měnový růst časem může také zvyšovat rizika vývoje v oblasti cen aktiv a finanční stability.

https://prosyn.org/mo2ant4cs