mohieldin27_HoracioVillalobosCorbisviaGettyImages_homelessmanpplwalkingby Horacio Villalobos/Corbis via Getty Images

Vypořádat se s nerovností je politické rozhodnutí

NEW YORK – Svět už při snižování míry krajní chudoby dosáhl působivých úspěchů, ale v posledních letech pokrok značně zpomalil. Problém je zřejmý: k odstraňování krajní chudoby je nezbytné potlačovat nerovnost.

Dobrou zprávou je, že celosvětově se nerovnost mezi všemi lidmi od roku 1990 ztenčila, což zrcadlí úbytek chudoby. Špatnou zprávou je, že přibylo nerovnosti uvnitř zemí. Ve srovnání s dobou před 25 lety je dnes u průměrného člověka mnohem pravděpodobnější, že žije v ekonomice s vyšší nerovností. I mimo oblast příjmů a jmění přitom existují velké disproporce – jak mezi zeměmi, tak uvnitř zemí – co do stravy a výživy, zdravotní péče, školství, půdy, čisté vody a další věcí nezbytných pro úplný a důstojný život.

Nerovnost je politická volba, zdaleka není nevyhnutelná. Vlády, které chtějí snižovat rozdíly v příjmech a bohatství a svým nejchudším občanům zlepšovat život a příležitosti, které jsou jim dostupné, prokazují jak úsilí, tak určitý pokrok. Od roku 2015 k tomuto tématu přitahují nebývalou pozornost Cíle udržitelného rozvoje (CUR) Organizace spojených národů, konkrétně jejich 10. cíl.

https://prosyn.org/Mu2JoQ5cs