France chicken farm Fred Tanneau/Stringer

Rostlinné východisko z hladovění

BERLÍN – Způsob našeho stravování v průmyslovém světě je nezdravý, nespravedlivý a neudržitelný. Až příliš mnoho masa, které konzumujeme, se vyrábí za ekologicky, eticky a sociálně pochybných podmínek. Náš model průmyslové výroby masa se přitom v současnosti šíří na globální jih, zejména do Indie a Číny, kde spotřeba masa roste v řadách tamních vznikajících středních tříd.

Každoročně se na celém světě vyprodukuje 300 milionů tun masa a Organizace OSN pro výživu a zemědělství odhaduje, že pokud poptávka dál poroste současným tempem, do roku 2050 se roční množství zvýší na 455 milionů tun. Takový obrovský objem masa lze produkovat jedině v průmyslovém měřítku, za vysokých sociálních, politických a ekologických nákladů.

Produkce masa je nesmírně neefektivním využitím zemědělské půdy, protože k vykrmení hospodářských zvířat je zapotřebí podstatně víc rostlinného krmiva, než bychom potřebovali, abychom se sami nasytili přímo rostlinnou stravou. Například výroba kilogramu kuřecího, vepřového či hovězího masa vyžaduje 1,6, tři, respektive osm kilogramů krmiva pro zvířata. To staví zemědělce a producenty krmiv proti sobě v urputném konkurenčním boji o půdu.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/TSSV5rS/cs;