0

Indie září dál

MUMBAÍ – Den co den dopraví menší japonské letadlo z Tokia do Mumbaí (čili Bombaje), srdce indické ekonomiky, dalších 60 podnikatelů, kteří tu slídí po nových obchodních příležitostech. Přirozeně v tom může být špetka geopolitického kalkulu. Japonsko je čím dál nervóznější ze vzestupu Číny, a tak sílí motivace k navyšování investic do druhého asijského obra.

Je v tom ale víc než jen politika. Japonští podnikatelé mohou být sice indickým tvůrčím chaosem poněkud vyvedeni z míry; tamní hašteřivá kultura jim zřejmě připadá cizí. Vědí však, že když si najdou překotně rostoucí trh, mají příležitost přijít si ke slušnému zisku.

A oni jej v úžasně barevném filmu jménem Indie nacházejí – bolywoodské vtělení Adame Smithe. Když japonská společnost Daiichi Sankyo v roce 2008 zaplatila 4,6 miliardy dolarů za majoritní ovládnutí farmaceutické skupiny Ranbury, vsadila na setrvalý firemní úspěch. Vzhledem k indickým tempům růstu, kdo by o jejich rozhodnutí seriózně pochyboval?

Vstupní hala mumbajského hotelu Taj, jen silnicí odděleného od brány vystavěné na přivítanou britského krále Jiřího V. a královny Marie při jejich návštěvě Indie v roce 1911, se opět hemží hosty, z nichž mnozí přijíždějí proto, aby se přesvědčili, zda se Indie vykresluje jako příští velmoc právem. Poté, co se majestátní starý Taj stal v roce 2008 terčem teroristických útoků, všechen ten bzukot si zaslouží. Statečnosti jeho personálu, který se snaží klienty hotelu ochránit, patří potlesk cestovatelů z celého světa.