Druhá velká vzpoura v Indii?

Po celou dobu své dlouhé historie Indie byla a je velmi mladou zemí se zhruba 70 procenty obyvatel mladších třiceti let. Počet těch, kdo si pamatují na krvavé dělení země z roku 1947, z něhož vzešly dva nezávislé státy Pákistán a Indie, klesá a pro mladou generaci už Pákistán není ztracenou součástí velkého národa, ale nepřátelským sousedem, který podporuje agresivní, fundamentalistický džihád. Smutné je, že nedůvěra v Pákistán se stále více dotýká muslimské populace v Indii, která i přes to, že čítá více než 100 milionů osob, představuje pouhých 12 procent celkového indického obyvatelstva.

Navzdory dělení se nálada Indie v prvních letech nezávislosti nesla v duchu idealismu a naděje. Většina muslimů viděla v prvním indickém premiérovi Džavahárlálu Nehrúovi skutečného dědice Mahátmy Gándhího a jeho vize Indie coby tolerantního, mnohonárodnostního státu. Na oplátku bylo několik nejbližších Nehrúových spolupracovníků muslimského vyznání respektováno celým národem bez ohledu na náboženské odlišnosti. Muslimové Nehrúovi bezvýhradně důvěřovali a jeho strana Indický národní kongres měla takřka monopol na volební hlasy muslimů.

Tato podpora přetrvala i nesnadné podmínky muslimské menšiny, například do očí bijící diskriminaci, pokud jde o zaměstnání a o štědrost vlády. Mnohem zlověstnější ale bylo, že muslimové byli v Indii často vnímáni jako pátá kolona, která chce zemi dále rozštěpit. Tato podezření často vrcholila nábožensky motivovanými nepokoji, v nichž 90 procent všech obětí na životech nesli právě muslimové. Za tyto vraždy nebyl nikdo nikdy souzen.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

or

Register for FREE to access two premium articles per month.

Register

https://prosyn.org/iVzRSK8cs