Indie míří do středu světového hospodářského dění

CAMBRIDGE: Před dvaceti lety ukončila Čína dlouhá desetiletí své dobrovolné ekonomické izolace a změnila tím podobu globální ekonomiky. Jiný populační obr, Indie, zahájil svou hospodářskou přeměnu o deset let později. Reformy v Indii byly pozvolnější a jejich důsledky tím pádem méně dramatické, ale na konci téměř deseti let jejich implementace lze říci, že také Indii se podařil historický průlom. V prvním desetiletí 21. století by se tak Indie mohla dočkat zdvojnásobení průměrného příjmu na osobu a zásadního vzestupu svého významu na poli světové ekonomiky.

S jednou miliardou obyvatel – celou jednou šestinou lidstva, jež obývá mnohotvárný subkontinent táhnoucí se od velehor Himálají přes pouště a úrodná údolí řek až k velkoměstům na pobřeží, se Indie vymyká veškerým pokusům o zevšeobecnění. Je to země, kde si na ekonomické scéně podávají ruku informační technologie (Indie již dala světu nemálo špičkových inženýrů a programátorů) s vesnickou chudobou a špínou, která bývá zažranější než leckde jinde. I přes tuto různorodost však můžeme sledovat několik základních trendů:

Indická ekonomika oživila svůj růst po zahájení tržně orientovaných reforem někdy na začátku devadesátých let. Po desetiletích zhruba 3,5% ročního růstu, z něhož zhruba 2 procenta padala na nárůst populace, se dnes Indie těší šestiprocentnímu ročnímu ekonomickému růstu, z něhož na populační růst připadají méně než dvě procenta. S pokračujícími reformami by roční růst mohl dosáhnout až 9 procent. To by vedlo ke zvýšení příjmu na jednoho obyvatele až na 7 procent, což by během jedné dekády stačilo ke zdvojnásobení příjmu na osobu.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

or

Register for FREE to access two premium articles per month.

Register

https://prosyn.org/3YTPN3Wcs