1

Silnější regulací k rychlejšímu růstu

WASHINGTON, DC – Když indický premiér Nárendra Módí vedl předvolební kampaň, slíbil, že zkvalitní řízení země. Od květnového nástupu do úřadu se usilovně snaží tento slib splnit. Nedávno prohlásil, že chce zlepšit postavení Indie v žebříčku „Doing Business“ Světové banky, který hodnotí regulační prostředí v 189 zemích světa. Módího cílem je dostat Indii mezi nejlepších 50 států – vzhledem k tomu, že Indie momentálně zaujímá 142. pozici, je to smělá ambice.

Odstranění byrokratických překážek může podpořit kulturu podnikavosti a dynamiky. Vytvoření efektivní regulační a vymáhací infrastruktury však může být neméně důležité, zejména v oblastech, kde je pro spotřebitele obtížné posuzovat hodnotu produktů a rizika, která mohou představovat.

Ve všech zemích – avšak především v rozvojových ekonomikách – je robustní regulační systém nezbytný k vybudování důvěry na trhu. Spotřebitelé potřebují vědět, že jídlo, které jedí, automobily, ve kterých jezdí, a léky, které užívají, jsou bezpečné. Důvěra v místní produkty zvyšuje domácí spotřebu i atraktivitu exportu na zahraničních trzích.

Naproti tomu země zamořená nedostatečnou regulací brzy zjistí, že její obchodní tepny jsou zkornatělé a zahraniční investory straší nepředvídatelná kvalita a nefér konkurence ze strany bezskrupulózních producentů. Podle zprávy Světové banky „představují nekvalitní regulace a její implementace [v rozvojových zemích] hrozivé překážky podnikavosti a investic. Regulační selhání vystavují lidi a životní prostředí strašlivým rizikům.“