11

Poslední bašta ziskového tisku

NOVÉ DILLÍ – Noviny po celém světě jako by bezprostředně čelily vyhynutí, neboť masový exodus na internet způsobuje propad nákladu a krach výnosů z reklamy. V Indii to ale neplatí.

Mladí lidé na Západě už z velké části skoncovali s ranním odběrem tištěných novin a místo toho na tabletu, laptopu nebo mobilním telefonu pročítají zprávy, kdykoli mají chvilku. Výnosy z reklamy vysávají internetoví obři Facebook a Google, zisky novin se hroutí. Branže v posledních letech zažila řadu bankrotů a pokračující domy musely často propustit mnoho zaměstnanců, zejména v zahraničních redakcích. Ve Spojených státech se počet žurnalistů na plný úvazek od roku 2001 snížil o 20 %.

Činnost ukončily i některé velké tituly, popřípadě přešly k publikování pouze online. Právě do kyberprostoru se upírají zraky. Přesto to nestačí, třebaže některé známé listy – například New York Times, Washington Post a britský Guardian – si vytvořily vlastní robustní přítomnost na internetu.

V případě Guardianu web napočítá působivých 38 milionů unikátních návštěvníků denně, oproti odbytu pouhých 200 000 výtisků tištěných novin. Online návštěvníci ale čtou zdarma, takže Guardian finančně krvácí. Situaci ještě zhoršuje, že výnosy z internetové reklamy – které u většiny novin tvoří jen 10-15 % celkových příjmů – se zdaleka nevyrovnají dřívějším tržbám z tištěné reklamy.