14

Jak uskutečnit indický sen

NOVÉ DILLÍ – Nestává se často, že bych měl na očích dvoje brýle najednou. Právě to se ale stalo zkraje měsíce, když jsem několik dní strávil v Novém Dillí.

Byl jsem v Indii primárně ve své současné úloze předsedy revizní skupiny britského ministerského předsedy pro antimikrobiální rezistenci (AMR). Má návštěva se ale náhodou sešla s prezentací indického rozpočtu na roky 2015-2016, prvního za ministerského předsedy Naréndry Módího. Vzhledem k některým mým dalším zájmům a zkušenostem mě předložené informace velice zaujaly.

Po nedávných revizích údajů o HDP indická ekonomika v poslední době roste v reálných hodnotách o něco rychleji než čínská. Stěžejním rysem mého výzkumu zaměřeného na ekonomiky BRIC (Brazílie, Rusko, Indie a Čína) před více než deseti lety bylo, že v průběhu současné dekády začne Indie růst rychleji než Čína a že to tak přetrvá desítky let.

Úvaha je přímočará. Indický demografický vývoj je výrazně lepší než čínský a velikost a tempo růstu tamní pracovní síly je jedním ze dvou klíčových faktorů pohánějících dlouhodobou hospodářskou výkonnost – tím druhým je produktivita. Tempo růstu indické pracovní síly od současnosti do roku 2030 přidá ke stávajícímu pracovnímu kapitálu tolik jako čtyři největší ekonomiky v kontinentální Evropě dohromady. Indie je méně urbanizovaná než Čína a nachází se v raných fázích čerpání prospěchu z blahodárných sil, jež tento proces obvykle doprovázejí.