ghosh5_-AFPGetty-Images_womens-wall -/AFP/Getty Images

Velká indická zeď rovnosti

NOVÉ DILLÍ – Pro vztahy mezi pohlavími byl loňský rok zlomový. Hnutí #MeToo otřáslo establishmenty po celém světě a přimělo i mocné muže stanout pod drobnohledem veřejnosti za chování vůči ženám. Navzdory patriarchální odezvě ale hnutí nevykazuje žádné známky polevování: 1. ledna zhruba pět milionů žen v indickém státě Kérala utvořilo lidský řetěz – neboli „zeď žen“ – táhnoucí se téměř 400 mil po délce státu, aby demonstrovaly své odhodlání zápasit za rovnost žen a mužů.

Zeď žen, do níž se zapojila víc než třetina ženské populace státu Kérala starší šesti let – zhruba o dva miliony víc lidí, než očekávali sami její organizátoři –, má obrovskou symbolickou moc. Událost měla podporu vlády státu, ale za svůj úspěch vděčí zapojení různých skupin a organizací, o jednotlivých ženách, které se zúčastnily, ani nemluvě.

Tyto ženy pocházely ze všech vrstev společnosti. Zapojily se lékařky, právničky, učitelky, studentky, řeholnice, pracovnice v domácnostech, zemědělské dělnice, námezdní dělnice, ženy v domácnosti. Zapojily se hinduistky, muslimky a křesťanky. Zapojily se matky s dětmi na rukou, mladé dívky i seniorky, které sotva stály na nohou, opřené o ostatní. Na mnoha místech byly také řetězy mužských spojenců žen, kteří solidárně stáli v ulicích naproti nim.

https://prosyn.org/bDY9WBIcs