Newspapers and magazines on display at a newsstand Rajkumar/Mint via Getty Images

Bulvární Indie

NOVÉ DILLÍ – Když minulý měsíc ve věku 54 let utonula ve vaně dubajského hotelu bollywoodská superstar Šridéví Kapúr, zprávy o její tragické smrti byly opět výkladní skříní všeho špatného na indických médiích. Šridéví – která po 15leté odmlce zažila velkolepě úspěšný návrat na stříbrné plátno ve dvou megahitech během posledních šesti let – vedla skromný a obyčejný život se svým manželem, filmovým producentem Boneym Kapúrem a jejich dospívajícími dcerami. Neoblékala se ani nechovala způsobem, který by sloužil jako potrava bulváru nebo vyvolával křiklavé spekulace.

Přesto se smrt Šridéví stala námětem zvrhlých reportáží, zejména televizních, o tom, co se za zavřenými dveřmi její koupelny mohlo stát; jeden televizní moderátor se dokonce pokusil sehrát utonutí ve vaně. Jistý politik, nechvalně proslulý tím, že naskakuje na každou konspirační teorii, která se objeví, šel tak daleko, že nadnesl možnost násilného trestného činu.

Vítejte v neobyčejném mediálním prostředí Indie, kde sedmá velmoc vystupuje v úloze svědka, žalobce, soudce, poroty i kata. Jelikož o tytéž divácké zraky a sledovanost soupeří nonstop příliš mnoho kanálů, televizní zpravodajství už dávno upustilo od jakéhokoli předstírání, že poskytuje službu veřejnosti, a bezostyšně upřednostňuje senzaci před podstatou. (Indická TV je zhmotněním starého frku, proč je televize sdělovací prostředek: protože vše sděluje prostředně, ani výjimečně, ani výtečně.)

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading and receive unfettered access to all content, subscribe now.

Subscribe

or

Unlock additional commentaries for FREE by registering.

Register

https://prosyn.org/YSS9vyEcs