water tap Roberto Machado Noa/LightRocket/Getty Images

Rozvoj nejen v číslech

NEW YORK – Tvrdí se, že statistici jsou lidé se smytými slzami. Tento bonmot by měli mít na paměti účastníci jarních zasedání Světové banky a Mezinárodního měnového fondu, až budou hodnotit pokrok v oblasti globálního rozvoje.

Navzdory působivým zlepšením, jichž mnohé země dosáhly, zůstávají stamiliony lidí opomíjené. Ve snaze zdůraznit tento problém učinil Rozvojový program Organizace spojených národů (UNDP) ze sociální a ekonomické inkluze hlavní téma své zprávy o lidském rozvoji za rok 2016, která nese název „Lidský rozvoj pro všechny“. Tato zpráva nabízí zasvěcený pohled na to, jak mohou státy s podporou partnerů zlepšovat rozvojové výsledky pro všechny své občany, zvláště pak pro ty nejhůře dosažitelné.

Od roku 1990, kdy UNDP zveřejnil svou první zprávu, jsme svědky značného zlepšení životů miliard lidí z celého světa. Tehdy žilo přibližně 35% lidstva v extrémní chudobě. Dnes toto číslo nedosahuje ani 11%. Procento dětí, které zemřou před dosažením pěti let věku, se snížilo na polovinu – zčásti i díky tomu, že další dvě miliardy lidí dnes žijí v lepších hygienických podmínkách a mají širší přístup k čisté pitné vodě.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/kP1QZzl/cs;

Handpicked to read next